5 października 2018

Biblioteka Pedagogiczna w Rzeszowie wychodzi czytelnikom na przeciw i chce dostarczać im książki do domu. Bez wychodzenia, bez szukania w katalogach i dźwigania czasami obszernych tytułów a za pomocą kilku kliknięć można zamówić książki, fragmenty artykułów, czasopism, czy prac naukowych do dowolnego miejsca.

Udogodnień jest sporo, a wszystkie zamykają się w projekcie „Podkarpackie e-biblioteki pedagogiczne”. Jego realizacja trwała ponad dwa lata, a głównym koordynatorem jest biblioteka pedagogiczna w Rzeszowie. To tutaj powstały pomysły dla wymagających czytelników. –Takie, które mają na celu ułatwienie kontaktu z biblioteką oraz nieograniczoną dostępność do zbiorów. – mówi Beata Michałuszko, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie.

Projekt to przede wszystkim rozbudowane e-usługi biblioteki. –Zrealizowaliśmy trzy kluczowe elementy. W ramach projektu powstały takie usługi jak: zdalne wypożyczanie książek, kserokopii czy skanów artykułów do dowolnego miejsca, zapis do biblioteki z wykorzystaniem profilu e-puap, zgłaszanie propozycji zakupów z możliwością głosowania, internetowa rezerwacja komputerów i komunikacja online z pracownikami biblioteki. – mówi Seweryn Kolano, kierownik Biura Obsługi Informatycznej Systemu Bibliotecznego w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Rzeszowie. –Dzięki temu projektowi przekraczamy bariery dostępności do bibliotek pedagogicznych. – mówi Beata Michałuszko.

POSŁUCHAJ:

Projekt „Podkarpackie e-biblioteki pedagogiczne” już działa i można z niego korzystać. Jego wdrożenie nie byłoby możliwe bez unijnego dofinansowania, które stanowiło 85% całej kwoty. Koszt projektu to około 3 mln zł.

Agnieszka Radochońska-Kloc