15 lutego 2021

Miniony weekend był pracowity dla ratowników bieszczadzkiej grupy GOPR. Ratowali turystów, którzy utknęli w górach. Jeden z mężczyzn odmroził palce obu rąk, drugi był w stanie hipotermii.

W piątek goprowcy przeprowadzili akcję ratowniczą w rejonie Przełęczy Goprowskiej, gdzie utknęło sześciu skiturowców. Dwie osoby musiały być przetransportowane, pozostali zeszli z gór o własnych siłach. Mężczyzna, który odmroził dłonie, odpowiadając w komentarzu na zmieszczone przez GOPR-owców zdjęcie na facebooku, przyznał, że grupa była dobrze przygotowana do wyprawy, ale warunki atmosferyczne były ekstremalnie trudne i dziękując ratownikom za akcję napisał, że to była dla nich nauczka, bo nie wolno lekceważyć żadnych gór.

W sobotę ratownicy ruszyli na pomoc turyście, który szedł w kierunku Tarnicy i zgubił szlak. Gdy dotarli do niego ratownicy był w głębokiej hipotermii. Został przetransportowany do Ustrzyk Górnych, gdzie czekała na niego karetka pogotowia. Z informacji przekazanych na facebooku przez GOPR mężczyzna był nieprzygotowany do wyprawy – ubrany był w buty budowlane, dres, cienkie rękawice nie miał zapasowego ubioru w plecaku. W efekcie odmroził ręce i nogi.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska