3 kwietnia 2024

Rolnicy mogą składać wnioski o płatności bezpośrednie na 2024 r.

Na Podkarpaciu do tej pory złożonych zostało ponad 6 700 wniosków. To o prawie 3 tys. wniosków mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Dopłaty bezpośrednie przysługują rolnikom aktywnym zawodowo prowadzącym działalność rolniczą. Muszą oni posiadać grunty o powierzchni co najmniej 1 ha.

W ramach dopłat bezpośrednich oprócz m.in. podstawowego wsparcia dochodów realizowane jest dofinansowanie z tytułu ekoschematów. W tym roku w tym obszarze zaszły zmiany – mówił w Radiu VIA Błażej Borowiec, dyrektor podkarpackiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

O wsparcie można ubiegać się wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus, dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych. Dyrektor Błażej Borowiec zapewniał, że rolnicy mogą liczyć na wsparcie ze strony pracowników Agencji.

Wnioski o przyznanie dopłat wraz z załącznikami są przyjmowane do 15 maja. Tradycyjnie dokumenty będzie można dostarczyć również po tym terminie, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność zostanie pomniejszona o 1 proc. Z kolei korekty we wnioskach bez konsekwencji finansowych będzie można wprowadzać do 31 maja. Ostateczny termin zakończenia tegorocznej kampanii to 10 czerwca.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska

Skip to content