24 listopada 2021

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wykonawcę odcinka drogi ekspresowej S19 od Babicy do Jawornika. W przetargu złożonych było 8 ofert, najkorzystniejsza opiewa na kwotę 1 mld 253 mln zł.

Jak powiedział w Radiu VIA Bogdan Tarnawski, dyrektor rzeszowskiego oddziału GDDKiA umowa z firmą, która wygrała przetarg jeszcze nie została podpisana, ponieważ pozostali oferenci złożyli odwołanie. Jak podkreślał nie będzie mieć to wpływu na termin rozpoczęcia robót.

S19 na 11 km odcinku Babica – Jawornik będzie miała po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Jak mówił dyrektor Tarnawski prace będą prowadzone w dość trudnym terenie.

Budowa odcinka Babica – Jawronik ma zakończyć się w grudniu 2026 roku. A w przygotowaniu są kolejne odcinki drogi ekspresowej na południe od Rzeszowa do granicy ze Słowacją.

S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Na Podkarpaciu będzie miała docelowo długość ok. 169 km.

Kiedy będzie można przejechać całym podkarpackim odcinkiem drogi ekspresowej?

Bogdan Tarnawski zapewnił w porannym programie że środki finansowe na realizację poszczególnych odcinków drogi ekspresowej na Podkarpaciu są zabezpieczone.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska