23 września 2021

"Pakiet, który nam przedstawiono jest antynauczycielski i antyoświatowy " - tak o propozycjach resortu edukacji mówi Bogusława Buda, przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie

W środowiskach związków zawodowych nauczycieli i pracowników zawrzało po propozycjach ministerstwa edukacji i nauki. Resort zaproponował zmiany w systemie wynagradzania nauczycieli i czasu pracy. Chce m.in. likwidacji dodatku na start, innego sposobu ustalania nowych stawek i podwyżek pensji.

Bogusława Buda, przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie powiedziała w Radiu VIA, że w propozycjach nie ujęto postanowień porozumienia, które zawarto jeszcze w 2019 r. Zastrzeżenia budzą kwestie awansu nauczycieli, biurokracja, jak również system wynagradzania. Proponowany pakiet jest antynauczycielski i antyoświatowy – mówiła na naszej antenie.

Zastrzeżenia związków budzi sposób wyliczania proponowanych podwyżek dla nauczycieli.

Rzeszowska „Solidarność” zapowiada dyskusje w gronie członków związku na szczeblu regionalnym. Wnioski mają być przedstawione podczas Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska