11 maja 2022

Biblioteka jest chętnie odwiedzanym miejscem – powiedziała w Radiu VIA Bożena Janda, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskie Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

Bożena Janda powiedziała w porannym programie, że w bibliotece nie tylko są wypożyczane książki, ale są to w Rzeszowie miejsca kultury, w którym odbywają się spotkania z autorami książek czy warsztaty dla dzieci. Co roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna stara się poszerzać księgozbiory filii o nowości z rożnych dziedzin. W Rzeszowie funkcjonuje 18 oddziałów WiMBP, jednak nie na każdym osiedlu znajduje się biblioteka. Brakuje ich m.in. na nowych osiedlach. Standardy dziś są takie, że czytelnicy do biblioteki mają 15 min. idąc pieszo. Bardzo bym chciała, by tak było w Rzeszowie – mówiła w porannym programie Bożena Janda.

Zachętą do czytania książek mają być rożne wydarzenia. Obecnie trwa Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Hasło przewodnie organizowanych wydarzeń to „Świat w jednym miejscu”. Bożena Janda powiedziała w Radiu VIA, że biblioteka jest miejscem kultury, w którym każdy z czytelników może odkryć swój świat.

Program Tygodnia Bibliotek w Rzeszowie zobacz tutaj

Zwieńczeniem Tygodnia Bibliotek będzie Noc Bibliotek, która połączona jest z Nocą Muzeów i odbędzie się w sobotę 14 maja. Hasłem przewodnim będzie „Noc z podróżami”. Odbędzie się m.in. spotkanie z podróżnikami Karoliną i Adrianem Wrześniami – autorami bloga TOPKARPACIE. Zpalnowano także pokaz filmu „Płaje” (2019), będący plastyczną podróżą przez wschodnie Karpaty. Przygotowano także wystawę najcenniejszych starodruków i cymeliów ze zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej i kiermasz Wyczytanych Książek. Program zobacz tutaj

Małgorzata Oczoś-Błądzińska