14 stycznia 2022

W ubiegłym roku w wypożyczalni głównej i 18 filiach w Rzeszowie zanotowano o 150 tys. wypożyczeń więcej niż w 2020r.

500 tys. książek liczy księgozbiór Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Zaś elektroniczna wypożyczalnia Legimi zapewnia dostęp do 60 tys. książek zgromadzonych w formie e-booków i audiobooków. W ubiegłym roku w wypożyczalni głównej i 18 filiach zanotowano o 150 tys. wypożyczeń więcej niż w 2020r.

Po trudnym okresie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa widać wyraźne ożywienie w czytelnictwie – mówiła w Radiu VIA Bożena Janda, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

W Rzeszowie działa także książkomat, który cieszy się dużym powodzeniem wśród czytelników. Bożena Janda powiedziała w Radiu Via, że biblioteka województwa specjalizuje się w wydawnictwach regionalnych. Dużą część zasobu tworzą zdigitalizowane zbiory – dawne czasopisma, rękopisy, druki okolicznościowe czy pocztówki. A w zbiorach są także wyjątkowe wydania, m.in. Biblia Brzeska z XVI wieku. Dyrektor Janda podkreśliła, że biblioteka organizuje szereg wydarzeń, które mają zachęcić do czytania, m.in. odbędzie się nowy cykl spotkań zatytułowany „Literacka Blogosfera”.

Dziś w budynku głównym biblioteki przy ul. Sokoła w Rzeszowie odbędzie się spotkanie z Grażyną Bohenek, autorką książki „Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie” Początek o godz. 17.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska