4 października 2021

Początek sezonu grzewczego, a podkarpaccy strażacy już sześć razy byli wzywani do interwencji związanych z tlenkiem węgla i pożarów. Strażacy apelują o czujność i rozwagę.

Wraz z sezonem grzewczym wzrasta ryzyko pożarów szczególnie w domach i mieszkaniach ogrzewanych rożnymi paliwami. Jak mówił w Radiu VIA brygadier Marcin Betleja, rzecznik Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowe Straży Pożarnej zalegająca sadza w kominach często jest przyczyną pożarów.

Nasz poranny gość zachęcał do tego, by przynajmniej raz w roku kominiarze sprawdzili systemy kominowe i wentylacyjne, zwłaszcza że są one także głównym źródłem zatruć tlenkiem węgla. Brygadier Marcin Betleja przypominał, że nie można zatykać kratek wentylacyjnych żadnymi materiałami. A dla bezpieczeństwa warto zamontować czujkę czadu niezależnie od paliwa, którym ogrzewamy dom.

Jak podkreślał brygadier Betleja czujki warto montować w każdym pomieszczeniu, nie tylko tam gdzie jest źródło ciepła, ale także w pomieszczeniach, w których długo przebywamy. I przypomniał, by sprawdzić, czy czujki są sprawne i czy są w nich działające baterie.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska