12 lutego 2024

12.02.2024. Rzeszow. KP otwarcie RCK. Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszow

Realizacja miejskiego komponentu Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego była jedną z największych, jakie zostały zrealizowane w stolicy Podkarpacia w ciągu ostatnich lat i zgodną z ideą zrównoważonej mobilności miejskiej. Projekt został zakończony w poniedziałek.

Teraz praktycznie w jednym miejscu, łączą się transport autobusy, kolejowy, rowerowy i samochodowy, dając mieszkańcom alternatywę wyboru środka transportu. Powstała także przestrzeń przyjazna pieszym.

Budowa RCK była realizowana w formule zaprojektuj i wybuduj, co oznacza, że wybrana w przetargu firma, w tym konkretnym przypadku Budimex S.A., w pierwszej kolejności musiała opracować dokumentację projektową tego dużego przedsięwzięcia a następnie je zrealizować.

Roboty w terenie rozpoczęły się wiosną 2022 roku. Efektem tych prac jest podziemny parking, na którym może zaparkować równocześnie ponad 100 samochodów. Są tam m.in. miejsca dla taksówek, miejsca krótkiego postoju oraz miejsca postoju długoterminowego a także miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. Z części podziemnej na poziom „zero” będzie można dostać się windą lub schodami. Na poziomie „zero” powstała przyjazna przestrzeń z ławkami, fontanną, terenami zielonymi. Wybudowano tam także wielostanowiskowe zadaszone stojaki rowerowe. W pobliżu zamontowane zostały nowoczesne wiaty przystankowe . Przy placu zamontowane zostały także pantografy, czyli urządzenia, które ładować będą rzeszowskie autobusy elektryczne obsługujące najpopularniejszą w mieście linię „koło”. Linia, która na swoje tradycyjne miejsce startu i kończenia trasy wróci 1 marca. Tego też dnia zacznie funkcjonować podziemny parking przed dworcem kolejowym.

Innym z elementów RCK, za realizację którego odpowiadało miasto była przebudowa pętli autobusowej przy ul. BardowskiegoW ramach części drogowej wykonana została przebudowa jezdni ulicy Grottgera i placu Kilińskiego ,ulicy Asnyka ,Bardowskiego wraz z przebudowa ulicy Batorego. Dodatkowo zostało wybudowane rondo na skrzyżowaniu ul. Asnyka i Grottgera wraz z budową ścieżki rowerowej. Przebudowane i wybudowane zostały chodniki i oświetlenie .Wartość projektu to aż ponad 253 mln zł.

Sabina Nowak

Skip to content