29 kwietnia 2019

W Dębicy będą szukać wód geotermalnych. Jeszcze w tym roku zostanie wykonany otwór na głębokości 3 kilometrów. Odwiert będzie miał jedynie charakter badawczy. Żeby później móc skorzystać z wód geotermalnych do ogrzewania np. bloków i domów w Dębicy, konieczne będą kolejne inwestycje.

Jest szansa na to, że Dębiczanie w przyszłości będą płacić mniej za ogrzewanie – powiedział w Radiu Via Mariusz Szewczyk, burmistrz Dębicy.

Szacowany koszt przedsięwzięcia w tym roku to 20 milionów złotych. Środki w większości porywa miasto, jedynie 50 tys. dofinansowania pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dębica jako pierwsze miasto z województwa podkarpackiego prowadzi taki projekt.

Znaczącą inwestycją miejską, jak powiedział burmistrz Szewczyk, będzie także zakup 10 autobusów niskoemisyjnych. Zamówienie realizuje fabryka z Sanoka. Pierwsze ekologiczne autobusy mają wyjechać na ulice jeszcze w maju.

Jak poinformował poranny gość, w Dębicy mają być budowane Mieszkania Plus w ramach rządowego programu. Miasto przeznaczyło na ten cel 1,5 hektarową działkę przy ul Ratuszowej, a inwestycja jest realizowana przy udziale BGK. Roboty budowlane mają się rozpocząć latem tego roku. Do dyspozycji przyszłych najemców będzie 200 mieszkań  o średniej powierzchni 50 mkw. Do 10 maja wszyscy zainteresowani mieszkaniami w ramach programu Mieszkanie Plus mogą wypełnić ankietę opublikowaną na stronie www.debica.pl 

Pozwoli ona na określenie preferencji warunków mieszkaniowych przyszłych najemców.

Budżet Dębicy na 2019 r. to 238 mln zł. 70 mln zł w tegorocznym budżecie zarezerwowano na inwestycje.

Całość rozmowy tutaj

Małgorzata Oczoś-Błądzińska