25 marca 2019

Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie ma już nową siedzibę. Po 7 latach przebywania w gościnnych progach Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza na ul. Kolejowej 1, nadszedł czas na przeprowadzkę do stałej siedziby BWA.

Jest to bardzo ważne wydarzenie w naszej historii, ponieważ nie tylko otrzymujemy nowy budynek, znacznie zwiększoną powierzchnię do działania, ale przede wszystkim wracamy do „serca” naszego miasta, czyli na krośnieński rynek. Aby zaprezentować nową przestrzeń: sale wystawiennicze, pomieszczenia warsztatowe: pracownie multimedialną filmu, pracownie multimedialną grafiki, pracownie artystyczną, pracownie artysty rezydenta, salę audiowizualną, ARTSFERĘ i patio,  przygotowaliśmy specjalną ofertę na Dni Otwarte naszej instytucji. Trwały one od 1 do 10 marca 2019 r.

 

Pierwszego dnia zaserwowaliśmy naszym gościom koncert w wykonaniu zespołu The Freeborn Brothers, w składzie: Nikodem Soszyński – banjo, perkusja, wokal, Mateusz Pleśniak – akordeon, gitara, wokal, Paweł Kuś – kontrabas, gitara basowa, wokal, Arkadiusz Hawro – trąbka, Krzysztof Rakoczy – puzon. Jak sami o sobie mówią, tworzą muzyczny świat, „gdzie cygańskie serce spotyka amerykański folk, gdzie orkiestra bałkańska gra rocka”, czego właśnie podczas koncertu, mieliśmy okazję doświadczyć. Energetycznym dźwiękom muzyki towarzyszyła improwizacja ruchowa w wykonaniu Magdaleny Widłak.

Kolejnego dnia przygotowaliśmy znacznie mocniejsze doznania. 2 marca 2019 r. odbył się performans muzyczny w wykonaniu zespołu Ugory, w składzie: Kuba Kaczmarek – gitara, Joanna Wilczyńska – lira korbowa, Robert Śliwka – głos, Marcin Haremza – bębny, Marcel Gawinecki – bas/gitara. Wideoinstalacja i muzyka w zaprezentowanym projekcie „BŁOCKO” miały na celu pomieszanie wnętrza z zewnętrzem, co miało spowodować przejście w stan osmozy – oparty na równowadze. Wideo, autorstwa Martyny Karpowicz i Tomasza Rolniaka, to sporo krótkich, zapętlonych surowych nagrań, miejsc i rzeczy brzydkich, zapomnianych, fragmenty krajobrazu miejskiego i wiejskiego. Muzyka natomiast to głośne, ciężkie, metalowe dźwięki, którym towarzyszyła demonstracja zaburzeń osobowości.

Po muzycznych ekscesach przyszedł czas, aby zaprezentować nasze możliwości edukacyjne. W naszej ofercie znalazły się warsztaty z animacji poklatkowej dla młodzieży i dorosłych, prowadzone przez Martynę Karpowicz.

W pracowni artystycznej dla dzieci przygotowaliśmy warsztaty plastyczne. Dla najmłodszych odbyły się zajęcia wprowadzające do zajęć plastycznych z elementami sensoplastyki, w których dzieci uczestniczyły wraz z rodzicami. Autorski program powyższych warsztatów opracowała i zrealizowana Elżbieta Brynecka. W programie zajęć znalazła się m.in. grafika warsztatowa na matrycy z żelatyny, prace łączące technikę kalkografii i szablonu, studium przedmiotu, czyli rysunek przy sztaludze.

BWA Krosno odwiedziło także blisko 300 uczniów ze szkół krośnieńskich, którzy uczestniczyli w warsztatach artystycznych w naszych pracowniach. Podczas zajęć dzieci i młodzież mieli możliwość zmontowania krótkiej animacji poklatkowej, a także techniką grafiki koncepcyjnej, zbudowania postaci w oparciu o scenariusz. Zajęcia przygotowali i poprowadzili Martyna Karpowicz i Krzysztof Brynecki. Nasi goście mieli możliwość pozwiedzać budynek, a także zobaczyć jak wygląda montaż wystawy.

Kulminacyjnym dniem Tygodnia Otwarcia był 8 marca. Wtedy to nastąpiło „symboliczne” oficjalne otwarcie nowej siedziby BWA.

Pierwszym punktem programu było umieszczenie kapsuły czasu w Antykwariacie i Księgarni Zbigniewa Oprządka. W kapsule znajdują się zdjęcia miasta Krosna wykonane przez fotografów Przemysława Niepokój-Hepnara i Tomasza Okoniewskiego. Kapsuła czasu została zaplombowana i zamknięta na 50 lat.

Tego dnia nastąpiło otwarcie wystawy „Nowe obrazy” Piotra Wójtowicza, znanego i cenionego artysty malarza. Artysta urodził się w 1958 r. w Stalowej Woli. Jest absolwentem PLSP w Jarosławiu i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Do 2018 r. pracował jako nauczyciel rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym w Krośnie.

Na Dni Otwarte do Krosna przybył także zespół animatorek i performerek – Kolektyw Polka. W skład zespołu wchodzą: Alicja Brudło, Iwona Konecka, Izabella Gawęcka i Anna Sadowska W ramach swojej obecności dziewczyny prowadziły akcje happeningowe w przestrzeni publicznej, przez co symbolicznie włączyły mieszkańców Krosna w otwarcie BWA. Finał akcji odbył się w pracowni artystycznej 8 marca po części oficjalnej.

Wydarzeniom towarzyszyła instalacja multimedialna na fasadzie budynku autorstwa Jakuba Hadera. Projekt z użyciem video mappingu rozświetlał fasadę, a „ożywiali” go ludzie wchodzący do budynku, chodzący po piętrach, będący w trakcie rozmów.

Ostatnim punktem Dni Otwartych były wykłady z historii sztuki prowadzone przez Grzegorza Stefańskiego. Tematem zajęć był “Nagrobek Jana Kamienieckiego w kościele Ojców Franciszkanów w kontekście sztuki XVI wieku i innych realizacji Jana Marii Padovano”.

Źródło: BWA Krosno.

Piotr Mazurkiewicz