3 sierpnia 2022

Fot. BOSG

Ponad 100 fałszywych praw jazdy ujawnili w tym roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Kolejne zdarzenie miało miejsce na przejściu granicznym w Korczowej. Podrobionym dokumentem posłużył się obywatel Afganistanu.

32-letni mężczyzna zgłosił się  do odprawy granicznej na wyjazd z Polski w Korczowej. Kierujący osobówką Afgańczyk przedstawił do kontroli m.in. prawo jazdy wydane rzekomo na Ukrainie. Funkcjonariusz Straży Granicznej od razu zwrócił uwagę na nieprawidłowości w dokumencie. Z wykorzystaniem specjalistycznego urządzenia do badania autentyczności, potwierdził fałszerstwo. W dokumencie brakowało wielu zabezpieczeń – informuje ppor. Piotr Zakielarz, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Strazy Granicznej.

Ostatecznie obywatel Afganistanu przyznał się do wykorzystania fałszywki. Dodał, że afgański dokument zgubił. Podrobione uprawnienia kupił na Ukrainie za równowartość tysiąca złotych. Mężczyzna dobrowolnie poddał się karze 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. Dalszą podróż kontynuował w fotelu pasażera, u boku swojej żony – obywatelki Ukrainy.

W 2022 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG ujawnili prawie 500 fałszywych dokumentów. W 102 przypadkach były to fałszywe prawa jazdy.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska