23 lutego 2022

fot. BOSG

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Medyki zatrzymali obywatela Burundi, który pieszo przekroczył granicę z Ukrainy w miejscu niedozwolonym. Cudzoziemiec chciał zostać piłkarzem w polskim klubie.

Do zatrzymania doszło na odcinku polsko-ukraińskiej granicy ochranianym przez funkcjonariuszy SG z placówki w Medyce.

Ukraińska służba graniczna poinformowała, że po ich stronie granicy zauważono ukrywającą się osobę. W rejon granicy wysłano patrol polskiej Straży Granicznej wyposażony w kamery termowizyjne. Po kilkunastu minutach zatrzymano 22-letniego obywatela Burundi, państwa leżącego w Afryce Wschodniej. Mężczyzna miał przy sobie dowód osobisty wydany w jego ojczyźnie. W trakcie rozmowy z mundurowymi powiedział, że chciał przedostać się do Polski, aby zacząć karierę piłkarską w jednym z klubów sportowych – poinformowała ppor. Piotr Zakielarz, p.o rzecznika prasowego BOSG.

Przeprowadzone działania graniczne doprowadziły również do ujawnienia w Przemyślu drugiego Afrykańczyka, obywatela Rwany legalnie mieszkającego i studiującego w Polsce. 25-latek za sumę 200 euro miał odebrać kolegę z rejonu granicy i przewieźć do Warszawy. Znali się rzekomo z pobytu w Chinach, gdzie razem grali w piłkę w jednym klubie.

Obaj cudzoziemcy zostali ukarani mandatami karnymi, a obywatel Burundi przekazany na Ukrainę w ramach umowy o readmisji.

Od początku 2022 roku funkcjonariusze SG z Podkarpacia ujawnili 11 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy w celach migracyjnych.  

Małgorzata Oczoś-Błądzińska