12 marca 2025

fot. KAS

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej wykryli objętego ochroną żółwia stepowego. Gad znaleziony w bagażu podróżnego z Ukrainy, trafił do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu.

Na żywego żółwia stepowego natrafili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego Kolejowego Przemyśl-Medyka. Chroniony gad został wykryty w pawilonie odpraw międzynarodowych podczas kontroli podróżnych, którzy przyjechali do Polski pociągiem z Kijowa. Podróżujący pociągiem 64-letni obywatel Ukrainy ukrył zwierzę w bagażu. Nie posiadał zezwoleń, które wymagane są na przewóz przez granicę UE okazów objętych ochroną.

Przeprowadzona przez funkcjonariuszy identyfikacja wykazała, że wykryty żółw należy do gatunku Testudo horsfieldii (żółw stepowy) i objęty jest ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).Zwierzę zostało przekazane pod opiekę Ogrodu Zoologicznego w Zamościu, gdzie pozostanie do czasu decyzji sądu. Dalsze postępowanie prowadzi Pod-karpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

To kolejny w ostatnim czasie wykryty przypadek przez funkcjonariuszy Oddziału Celnego Kolejowego Przemyśl-Medyka. Dwa tygodnie wcześniej, podczas kontroli pasażerów, którzy przyjechali do Przemyśla pociągiem z Odessy, funkcjonariusze wykryli futro wykonane ze skóry chronionego rysia europejskiego.

KAS walczy z przemytem okazów gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem, objętych Konwencją Waszyngtońską. W 2024 roku na podkarpackich przejściach granicznych, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili kilkadziesiąt przypadków nielegalnego przewozu przez granicę chronionych gatunków, wykrywając 6,2 tys. szt. okazów. Była wśród nich odzież i galanteria wykonana ze skór chronionych zwierząt, koralowce, wyroby z morsa, balsamy i leki zawierające wyciąg z pijawek i pławikonika, spreparowane ptaki oraz żywe okazy, między innymi serwal sawannowy oraz papugi.

Gatunków zagrożonych wyginięciem, wpisanych na specjalną listę, jest ok. 30 tys., z czego ok. 10 tys. to zwierzęta. Okazem są m.in. żywe rośliny i zwierzęta, wypchane zwierzęta i trofea myśliwskie, wyroby z kości, rogów, zębów zwierząt (kość słoniowa), naszyjniki, pierścionki i inne wyroby, które zawierają części roślin i zwierząt chronionych, odzież, torebki, buty, portfele, paski do spodni wykonane ze skór węży, krokodyli, waranów itp. a także lekarstwa zawierające sproszkowane fragmenty zwierząt lub roślin (tzw. medycyna orientalna).

Nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

 

mat. pras

Skip to content