7 września 2019

Pszczoły to najbardziej potrzebni mieszkańcy naszej planety. Bez pszczół nie było by owoców, roślin, warzyw i przede wszystkim życia. Populacje pszczół z roku na rok maleją, a ich życie jest zagrożone, mówi prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon. 

Głównym zagrożeniem dla pszczół jest stosowanie oprysków przez rolników. Rolnicy powinni dokonywać oprysków po tzw. oblocie pszczół mówi Tadeusz Dylon. 

Dla pszczół zagrożenie stanowią także telefony komórkowe. Według przypuszczeń naukowców promieniowanie z telefonów komórkowych zakłóca system nawigacyjny pszczół, przeszkadzając im w locie powrotnym do ula. Tracą one orientację i nie mogą odnaleźć swoich rodzin. Nowym zarządzeniem, które ma wejść w życie będzie fakt, że na wszystkich budynkach użyteczności publicznej we wszystkich państwach Unii Europejskiej będzie stał ul.

Istnieje także Krajowy Program Wsparcia Pszczelarzy, który wspiera pszczelarzy w prowadzeniu pasiek. Aby uzyskać dofinansowanie należy zgłosić do Powiatowych Lekarzy Weterynarii – Rolniczą Sprzedaż Detaliczną. Nabór wniosków o dofinansowanie wciąż trwa.

Agnieszka Bojda