11 lutego 2022

15 tys. osób z zagranicznym paszportem w województwie podkarpackim zgłoszonych jest do ubezpieczenia  emerytalnego i rentowego.

W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Litwy, Gruzji, Rosji, Włoch, Turcji, i Słowacji, ale na Podkarpaciu nie brakuje też zgłoszonych do ZUS obywateli Australii, Tajlandii, Meksyku, Egiptu czy Brazylii.

W naszym regionie przybywa ubezpieczonych cudzoziemców. W ciągu roku przybyło 2 tys. ubezpieczonych cudzoziemców. W 2020 r. było ich 12 933 – mówi Wojciech Dyląg rzecznik regionalny ZUS w województwie podkarpackim.

Obecnie z niespełna 15 tys. ubezpieczonych obcokrajowców w województwie podkarpackim 12191 to obywatele Ukrainy. Z tej liczby – 326 prowadzi własną działalność gospodarczą. Branże, w których obcokrajowcy najczęściej podejmują pracę to przede wszystkim przemysłowa, transportowa i budowlana. Sporo osób związana jest z usługami i handlem. Nie jest już odosobnionym zjawiskiem to, że w sklepie czy restauracji obsługiwani jesteśmy przez osoby z zagranicy. Co ciekawe, zdecydowanie więcej w ubezpieczeniu społecznym jest mężczyzn niż kobiet – wskazuje podkarpacki rzecznik ZUS Wojciech Dyląg.

Z danych ZUS wynika, że w 80 procentach, przyjeżdżają z zagranicy do pracy w Polsce osoby w tzw. sile wieku, czyli w przedziale 20- 49 lat.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska