10 lipca 2024

W czwartek, 2 maja, ZUS będzie otwarty

Nie trzeba nic składać do ZUS żeby dostać dodatek pielęgnacyjny. ZUS przyzna go automatycznie każdemu seniorowi, który skończy 75 lat. Dodatek pielęgnacyjny jest, co roku waloryzowany.

Rzeszowski Oddział ZUS wypłaca ponad 96 tys. dodatków. Informuje Wojciech Dyląg regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim.

Senior, który ukończy 75 lat życia i jest uprawniony do emerytury lub renty dostanie dodatek pielęgnacyjny z tzw. automatu. Nieco inaczej wygląda to w przypadku osób młodszych, które zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji

Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, chyba że przebywa ona poza placówką przez okres dłuższy niż dwa tygodnie w miesiącu. Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje również osobom pobierającym tylko rentę socjalną (czyli bez zbiegu z rentą rodzinną), jak też uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, osobom, które nie maja równocześnie wypłacanego świadczenia z tytułu przebytego ubezpieczenia.

Agnieszka Bojda

Skip to content