18 lutego 2019

Ferie trwają w najlepsze. Pomimo braku śnieżnej aury, mali rzeszowianie na brak zajęć nie mogą narzekać. W ramach zimowego wypoczynku w filiach Rzeszowskiego Domu Kultury, odbywają się półkolonie, podczas których dzieci uczestniczą w różnorodnych zajęciach. Jedną z propozycji były zajęcia z dogoterapii, które miały miejsce w filii Słocina.

Dogoterapia to przede wszystkim spotkanie z wyszkolonym psem i jego opiekunem, który jest wykwalifikowanym terapeutą. Podczas takiego spotkania dzieci mogą oswajać się z obecnością czworonoga i uczestniczyć w zabawie z nim. Głównym celem prowadzonych tego typu zajęć jest wspomaganie terapii i edukacji u najmłodszych. W Rzeszowskim Domu Kultury filia Słocina, dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych. Prowadziła je kynoterapeuta Katarzyna Czerw. Podczas wspólnej zabawy z czworonogiem, dzieci mogły dowiedzieć się jak odczytywać jego zachowanie i mowę, poruszano także kwestie bezpieczeństwa i karmienia. Zajęcia z dogoterapii, zrobiły na dzieciach spore wrażenie. Obecność psa spowodowała, że uczestnicy łatwiej przyswoili niezbędną wiedzę.

Dogoterapia z udziałem psów jest stosowana w Polsce od 1987. Rosnące zainteresowanie tą formą zajęć skutkowało powołaniem w 2004 roku Polskiego Związku Dogoterapii. Dogoterapia doczekała się również swojego święta – 15 czerwca obchodzony jest  Ogólnopolski Dzień Dogoterapii.

Arleta Blok