6 lutego 2020

Wielka Brytania poza Unią Europejską. Co to oznacza dla Polaków?

W sklepach nadal będzie można kupić brytyjskie produkty, a na weekend wybrać się do Londynu bez paszportu. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej 2020 r. będzie okresem przejściowym. Zmiany nastąpią dopiero w 2021 r. W opinii Dominika Łazarza, eksperta Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, raczej nie będzie to twardy brexit, choć wszystko jest możliwe. Jak powiedział, ponad 600 umów Polska będzie musiała na nowo negocjować z Wielką Brytanią. Poranny gość Radia Via przyznał, że wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty najbardziej odczują polscy przedsiębiorcy.

Dominik Łazarz uważa, że brexit nie będzie powodem masowego opuszczania przez Polaków Wielkiej Brytanii. Jak powiedział w interesie Brytyjczyków też nie jest utrudnianie naszym rodakom podejmowanie pracy na Wyspach. W swobodnym przepływie osób również nie powinno być utrudnień. Co najwyżej będziemy potrzebować paszportu – powiedział nasz poranny gość.

Obecnie największe zmiany, które obejmą już teraz także Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, to konieczność uzyskania statusu osoby osiedlonej. Status jest przyznawany, jeśli osoba udowodni, że mieszka w Wielkiej Brytanii od co najmniej pięciu lat. Ci, którzy nie mają wystarczająco długiego stażu, dostają status tymczasowy. Podania będzie można składać do 30 czerwca 2021 r. Szacuje się, że na Wyspach mieszka około miliona Polaków.

Całość rozmowy tutaj

Małgorzata Oczoś-Błądzińska