23 grudnia 2021

Najwięcej żywności marnujemy w domach – tak wynika z najnowszego raportu NIK.

To nie sklepy czy restauracje marnują najwięcej jedzenia. Najwięcej żywności trafia do kosza na śmieci w gospodarstwach domowych. Z najnowszego raportu NIK wynika, że w Polsce wyrzuca się rocznie do 5 milionów ton jedzenia, z czego większość bo aż 60 porc. pochodzi z gospodarstw domowych. Najczęstszymi powodami marnowania żywności jest jej zepsucie się (aż 65% przypadków), ale także brak pomysłu na wykorzystanie produktów do wykorzystania potraw.

Dorota Rosińska-Jęczmienionka, dyrektor Podkarpackiego Banku Żywności powiedziała w Radiu VIA, że potrzebna jest sukcesywna edukacja, która będzie pokazywać skutki marnowania żywności

Aby mądrze gospodarować żywnością warto iść na zakupy z listą potrzebnych produktów, a w domu przeglądać zawartość lodówki – mówił nasz poranny gość.

Z danych wynika, że dzięki ustawie o niemarnowaniu żywności organizacje pozarządowe dostały w ubiegłym roku ponad 18,5 tys. ton produktów spożywczych od sprzedawców. Jak powiedziała Dorota Rosińska-Jęczmienionka, Podkarpacki Bank Żywności codziennie odbiera od sklepów produkty z krótkim terminem przydatności, które są przekazywane najuboższej ludności objętej pomocą społeczną.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska