18 czerwca 2019

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął największą w roku zbiorczą wysyłkę korespondencji z informacją o stanie konta ubezpieczonego. Maksymalnie do końca sierpnia listy trafią do ponad 20 milionów Polaków. W województwie podkarpackim list z ZUS-u otrzyma około miliona osób.

Trafi on do tych, za których chociaż raz została odprowadzona składka emerytalna. Warto pamiętać, że nie wszyscy otrzymają ten list w wersji papierowej. Ci, którzy mają konto na elektronicznej platformie, taki list dostaną drogą elektroniczną – mówi Wojciech Dyląg, Regionalny Rzecznik ZUS w województwie podkarpackim.

List zawiera istotne informacje z punktu widzenia naszej sytuacji, czyli pracownika, jaką posiadamy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

IOSKU przedstawia także informację o subkoncie, co dotyczy wszystkich członków OFE albo pracowników rozpoczynających pracę po 31 stycznia 2014 r. Ważnym punktem IOSKU jest prognozowana wysokość emerytury – po osiągnięciu wieku emerytalnego. Taką symulację otrzyma każdy ubezpieczony po 35 roku. Warto zaznaczyć, że prognozowane wyliczenia mają charakter orientacyjny i nie uwzględniają takich zmiennych jak wzrost zarobków, które następują wraz z rozwojem kariery zawodowej. Ostatecznie to od każdego ubezpieczonego zależy, jaki będzie efekt jego aktywności zawodowej. Dzięki IOSKU klienci mogą na bieżąco monitorować prawidłowość opłacania składek przez płatników – miesiąc po miesiącu.

Listów z ZUS nie należy wyrzucać, bo to istotne dane o naszej przyszłości. Dodam, że napisany jest bardzo prostym językiem i zawiera informacje jak należy go czytać  – mówi Ewa Papiewska-Borkowska – dyrektor rzeszowskiego oddziału ZUS

Z roku na rok listów jest coraz więcej, bo więcej osób podejmuje zatrudnienie – dodaje Wojciech Dyląg.

Taka informacja z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wysyłana jest co roku. Wysyłka zakończy się 31 sierpnia.

POSŁUCHAJ:

Agnieszka Radochońska-Kloc