19 lutego 2021

Fot. ks.T. Nowak

Mija 40 lat od podpisania „Porozumień rzeszowsko-ustrzyckich”, które stały się symbolem walki rolników w okresie PRL o swoje prawa.

Ich gwarancją miało być powstanie niezależnego od władz związku, analogicznego do robotniczej „Solidarności”. Wprawdzie porozumienia gwarancji rejestracji związku nie zawierały, ale były ważnym etapem w procesie powstawania „Solidarności” Rolników Indywidualnych – mówił na naszej antenie dr Bogusław Wójcik, historyk z rzeszowskiego oddziału IPN.

Wydarzenia, które dały początek zmianom, rozpoczęły się w Ustrzykach Dolnych. To tu pod koniec 1980 r. wybuchł lokalny strajk, wsparty przez solidarnościowy protest w Rzeszowie, które wkrótce nabrały charakteru ogólnopolskiego z głównym postulatem rejestracji chłopskiej „Solidarności”. Zawarte 18 i 20 lutego 1981 r. Porozumienia rzeszowsko-ustrzycekie nazywane są „Konstytucją Polskiej Wsi”. To była reforma rolnictwa, która dawała rolnikom m.in. gwarancje do własności ziemi – mówił w porannym programie dr Bogusław Wójcik.

O godz. 10 odbędzie się konferencja popularno-naukowa przygotowana przez rzeszowski oddział IPN. Transmisja on-line dostępna będzie na kanale youtube i facebooku rzeszowskiego IPN.

Natomiast w niedzielę 21 lutego w Katedrze rzeszowskiej o godz. 12 zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abpa Adama Szala, metropolity przemyskiego, z udziałem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby, bpa Kazimierza Górnego i bpa Edwarda Białogłowskiego.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska