22 października 2020

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie apeluje do osób, które miały koronawirusa o oddawanie osocza. Może ono uratować życie wielu chorym.

Na Podkarpaciu do tej pory osocze oddało 25 osób – mówiła na naszej antenie dr Ewa Zawilińska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Potrzeby są jednak większe ze względu na rosnącą liczbę zachorowań. Pobranie osocza od jednego ozdrowieńca może być przekazane dwóm, trzem pacjentom – mówiła dr Ewa Zawilińska. Osocze przekazywane było do tej pory do szpitala w Łańcucie, gdzie na oddziale zakaźnym leczeni są chorzy na COVID-19, ale także do innych – w Sanoku czy Jaśle.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa przypomina, że każdy z ochotników musi spełniać określone wymagania. Do zabiegu kwalifikowane są osoby w wieku od 18 do 60 lat, które nie mają chorób przewlekłych, nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników, a w przypadku kobiet – nie były w przeszłości w ciąży. Zabieg wykonuje się metodą plazmaferezy i przeprowadzany jest w tygodniowych odstępach. Na Podkarpaciu osocze można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska