16 kwietnia 2020

Centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa gotowe do pobierania osocza od ozdrowieńców. Do centrum w Rzeszowie zgłosiła się już pierwsza taka osoba.

W kraju ruszył właśnie program pobierania osocza, który może pomóc w leczeniu chorych na COVID-19, zwłaszcza tych, u których przebieg choroby jest ciężki. Taka terapia była już stosowana z powodzeniem przy innych wirusach – powiedziała na antenie Radia Via dr Ewa Zawilińska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

Do Centrum w Rzeszowie zgłosił się pierwszy pacjent zarażony koronawirusem. Dyrektor Ewa Zawilińska powiedziała, że dawcą osocza może zostać osoba, u której potwierdzono badaniami zachorowanie.

Na Podkarpaciu mamy w tej chwili 243 osoby zakażone koronawirusem. Jak wynika z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie 49 osób wyzdrowiało z COVID-19 (stan ze środy z godz. 17) .

Szczegółowe informacje na temat tego jak zostać dawcą osocza można uzyskać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska