11 kwietnia 2022

Radio zajmuje ważne miejsce w dobie dostępnych środków masowego przekazu – uważa medioznawca i socjolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego dr Jarosław Kinal. Dziś Dzień Radia - polskie święto obchodzone corocznie 11 kwietnia związane jest z powstaniem polskiej radiofonii w latach 20 XX wieku.

Nasz poranny gość powiedział, że radio, jako medium towarzyszące naszemu życiu w różnych sytuacjach i czynnościach przez nas wykonywanych, ma przewagę nad innymi mediami.

Dr Jarosław Kinal powiedział na naszej antenie, że w ostatnich dziesięcioleciach radio przeszło ogromne zmiany, zwłaszcza w ofercie programowej. Nastąpiło tzw. formatowanie radia, a rozgłośnie starają się wyjść naprzeciw potrzebom słuchaczy. Dodał, że stacje radiowe idą z postępem technologicznym i programu można słuchać także przez internet. Dr Kinal zaznaczył, że istotna jest rola rozgłośni lokalnych, które mają wiele funkcji do spełnienia.

Nasz poranny gość zaznaczył, że pozycja radia w mediach jest niezagrożona – nadal będzie mieć swoich odbiorców i będzie jednym z głównych źródeł informacji. Katolickie Radio Via nadaje od 28 lat.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska