25 marca 2021

Walczymy jak na wojnie – mówiła na naszej antenie dr Jolanta Kluz-Zawadzka, wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii. Podkarpackie szpitale są na granicy wytrzymałości.

Na oddziały covidowe trafiają coraz młodsi pacjenci, także dzieci. W szpitalu w Przemyślu na 23 łóżka przeznaczone dla najmłodszych pacjentów, 15 jest zajętych. Jak powiedział nasz poranny gość mutacja wirusa wykryta przez Brytyjczyków szybciej się rozprzestrzenia.

Spośród objawów – może pojawić się nie tylko gorączka, bóle mięśni, uta węchu i smaku, również słuchu, ale także mogą to być objawy jak przy grypie jelitowej, czyli biegunka i wymioty. Jak mówiła dr Kluz-Zawadzka, pacjenci zgłaszają także ból gardła, jak przy anginie. W związku z tym, że wirus może namnażać się w rożnych układach, organizm może dawać spektrum objawów. Epidemiolog zwraca uwagę na falowość pojawiających się sygnałów chorobowych, dlatego nie można ich bagatelizować i należy zgłaszać je lekarzowi pierwszego kontaktu.

Dr Jolanta Kluz-Zawadzka, wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii apelowała o zgłaszanie się na szczepienie przeciwko COVID-19. Jak powiedziała, tylko w taki sposób możemy wygrać wojnę, którą wytoczył nam koronawirus.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska