18 lutego 2021

Szczepionki przeciwko koronawirusowi są bezpieczne – mówiła na naszej antenie dr Jolanta Kluz-Zawadzka, wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii, która jako pierwsza w regionie przyjęła szczepionkę.

Odnosząc się do obaw niektórych osób związanych ze szczepionką Astra-Zeneki powiedziała, że każda ze szczepionek dostępnych w Polsce, również firmy Pfizer i Moderny, były przebadane i są dostosowane do poszczególnych grup pacjentów. Także pacjentów onkologicznych. To lekarz decyduje, która szczepionka zostaje podana – mówiła epidemiolog w porannym programie, dodając, że szczepionki mają przygotować nasz organizm na ewentualne zainfekowanie wirusem .

Dr Kluz-Zawadzka dodała, że niezwykle istotne jest wyszczepienie jak największej populacji, zwłaszcza osób z otoczenia seniorów, a także pacjentów z obniżoną odpornością, które ze względów medycznych w tym momencie nie mogą przyjąć szczepionki.

Pełny zapis rozmowy tutaj .

O szczepieniach dr Jolanta Kluz-Zawadzka, wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii będzie mówić także podczas spotkania, które odbędzie się o godz. 11 na platformie konferencyjnej Webex. Spotkanie on-line organizuje podkarpacki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

W Polsce, jak wynika z informacji Narodowego Funduszu Zdrowia, zaszczepiono do tej pory 2 mln 230 tys. osób. W województwie podkarpackim prawie 100 tysięcy osób przyjęło pierwszą dawkę.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska