21 grudnia 2021

Pierwszy dzień zimy astronomicznej wypada właśnie dzisiaj. Zacznie się dokładnie o godzinie 16:59. Ta kalendarzowa przyjdzie w środę 22 grudnia.

Dr Krzysztof Jurczak, kierownik stacji hydrologiczno-meteorologicznej IMGW w Krośnie powiedział, że od 30 lat zimy w Polsce są coraz cieplejsze wskutek zmian klimatu. Co kilka lat spotykamy się również anomaliami pogodowi – zimy są albo bardzo mroźne albo temperatury są wysoko na plusie, jak na tę porę roku.

W tym sezonie zimowym według prognoz długoterminowych IMGW temperatury mogą wynieść poniżej średniej normy dla tego okresu – mówił na naszej antenie dr Krzysztof Jurczak. Natomiast pokrywy śnieżnej może nam nie brakować w styczniu i lutym.

Dr Krzysztof Jurczak powiedział, że najbliższe dni będą mroźne z temperaturami w nocy do – 15 stopni C na południu Podkarpacia, w Bieszczadach i Beskidzie. Pogoda zmieni się w wigilię.

W pierwszy i drugi dzień Świat Bożego Narodzenia na północy województwa podkarpackiego temperatura może dojść do +3, 4 stopnie C. Na południu regionu temperatura powinna oscylować wokół zera i tam pokrywa śnieżna może się utrzymać.

Posłuchaj całej rozmowy tutaj

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska