10 stycznia 2020

Wierni w diecezji rzeszowskiej licznie uczestniczą w niedzielnych mszach świętych. Tak wynika z najnowszych badań.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował właśnie najnowsze dane dotyczące m.in. uczestnictwa Polaków w niedzielnych mszach świętych. Są to dane za 2018 r. 38,2 proc katolików uczestniczy we mszach świętych. 17,3 proc przystępowało do komunii. Najliczniej wierni uczestniczyli w Eucharystii w diecezji tarnowskiej (71 proc), rzeszowskiej (64 proc.), przemyskiej (60 porc).

Wyraźne różnice w poszczególnych regionach Polski dają pewien społeczny obraz katolicyzmu – mówił na antenie radia Via dr Leszek Gajos socjolog religii, wykładowca Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie.  Dodał, że na południu Polski współczynniki dominicantes i communicantes są wysokie, bo dla społeczności istotne jest kultywowanie wartości religijnych i przywiązanie do tradycji.

Dr Leszek Gajos powiedział także, że można zauważyć wzrost liczby tzw. katolików czterech pór roku, dla których na pierwszy plan wysuwa się motywacja kulturowa a nie religijna.

Z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że najwyższy w Polsce procent uczniów chodzących na religię odnotowano na Podkarpaciu – w diecezji rzeszowskiej (99 proc.) i przemyskiej (98,6 proc).

Małgorzata Oczoś-Błądzińska