23 lutego 2022

W obecnej sytuacji dobrze dla Polski, że jest członkiem sojuszu północnoatlantyckiego i UE, a obecność wojsk amerykańskich w Polsce, na Podkarpaciu, na wschodniej flance NATO, jest gwarantem bezpieczeństwa - mówił w Radiu VIA dr Maciej Milczanowski, ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Putin wysyła sygnały, że nie interesują go tylko dwa obwody – doniecki i ługański, których niepodległość ogłosił. A to już jest pełnoskalowa wojna – tak o zaostrzeniu konfliktu na Wschodzie mówił w Radiu Via dr Maciej Milczanowski.

Nasz poranny gość wyraził obawy, czy wprowadzane przez Zachód sankcje będą wystarczającymi narzędziami, by zatrzymać Władimira Putina. Dodał, że trudno teraz będzie wykonać ruch w kierunku przyjęcia Ukrainy do NATO, ponieważ byłby to dla Rosji wyraźny sygnał do wojny na szeroką skalę. Ekspert uważa, że Zachód obecnie może minimalizować skutki konfliktu.

Dr Maciej Milczanowski powiedział na naszej antenie, że w obecnej sytuacji dobrze dla Polski, że jest członkiem sojuszu pólnocnoatlantyckiego i UE, a obecność wojsk amerykańskich w Polsce, na Podkarpaciu, na wschodniej flance NATO, jest gwarantem bezpieczeństwa.

Dr Milczanowski powiedział, że pod względem militarnym możemy czuć się bezpiecznie. Trzeba jednak pamiętać, że konflikt może przybierać różne twarze i musimy liczyć się m.in. z atakami w cybeprzestrzeni. W Polsce obecnie obowiązuje stopień alarmowy CHARLIE. To trzeci z czterech stopni alarmowych dotyczący zagrożeń w cyberprzestrzeni.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska