6 września 2021

Sytuacja migracyjna na polskiej granicy z Białorusią ma przełożenie na bezpieczeństwo państwa – mówił w porannym programie Radia VIA dr Maciej Milczanowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego, ekspert ds. bezpieczeństwa.

Podkreślał, że na bieżące wydarzenia należy patrzeć wielowymiarowo, ponieważ jedne działania pociągają za sobą inne i mogą mieć wpływ na wewnętrzną sytuację kraju.

Nasz poranny gość powiedział, że niezależnie od sytuacji, na migrantów trzeba także spojrzeć także w sposób humanitarny. Stąd potrzeba choćby akcji wspierających uchodźców z Afganistanu, które w ostatnią niedzielę prowadził kościół. Dr Milczanowski zapytany o to, czy sytuacja na granicy z Białorusią może eskalować i przesunąć się na podkarpacki odcinek granicy z Ukrainą powiedział, że na ten monet jest to mało realne, choć jak dodał, każdy scenariusz jest możliwy.

Dziś popołudniu Sejm ma zająć się rozporządzeniem dotyczącym wprowadzenia w pasie przygranicznym stanu wyjątkowego, które w czwartek podpisał prezydent Andrzej Duda.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska