8 marca 2022

Mimo że mamy rozbudowany system ochrony praw kobiet, to w wielu obszarach nie są one przestrzegane – mówiła w Radiu VIA dr Marta Piertas-Eichberger, ekspert w zakresie prawa międzynarodowego, wykładowca Wyższej Szkoły Prawa i Administracji Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

Jako przykład podała nierówności w kwestii wynagrodzeń. Kobiety w Unii Europejskiej zarabiają średnio o 16 proc. mniej niż mężczyźni, przy czym między poszczególnymi państwami występują znaczne różnice. Zdaniem naszego gościa przyczyną są stereotypy nadal funkcjonujące w społeczeństwie.

Zdaniem dr Marty Piertas-Eichberger ważne są inicjatywy, które mają miejsce poprzez działalność kobiecych organizacji pozarządowych czy organizacji na rzecz kobiet. Jej zdaniem to, że prawo się zmienia, jest także efektem zmiany postrzegania kobiet w społeczeństwie. Silny głos kobiet jest słyszany na rożny polu, a istotna jest również solidarność kobiet – uważa nasz dzisiejszy gość poranka, dodając, że ten głos jest również istotny w kontekście toczącej się wojny na Ukrainie.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska