9 marca 2020

Kobiety zarabiają średnio o 16 procent mniej niż mężczyźni. Tak wynika z raportu Komisji Europejskiej.

Najgorzej pod tym względem wypada Estonia – tam różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn to prawie 30%. Na kolejnych miejscach znalazły się Austria , Czechy oraz Niemcy. Najlepsza sytuacja i najmniejsze dysproporcje są na Słowenii, na Malcie oraz w Polsce. Różnica w zarobkach w naszym kraju wynosi 7%.

Zdaniem dr Marty Pietras-Eichberger, ekspertki prawa międzynarodowego, wykładowcy WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, rzeczywista sytuacja na polskim rynku pracy może być jednak gorsza, bo w badaniach uwzględniany jest zazwyczaj tylko sektor publiczny. Dr Pietras-Eichberger powiedziała w porannym programie Radia Via, że obecnie można zauważyć zjawisko „szklanych sufitów”.

Dr Marta Piertras- Eichberger dodała, że potrzeba jeszcze szerokich zmian w świadomości ludzi, aby ekonomiczne prawa kobiet mogły być respektowane.

Z najnowszego raportu ONZ wynika, że poważne uprzedzenia do kobiet przejawia aż 90 proc. ludzi. Niektórzy uważają, że mężczyźni są lepszymi politykami, biznesmenami czy też, że mają większe prawo do pracy.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska