16 lutego 2022

Trudno znaleźć obszary, w których nie bylibyśmy narażeni na cyberaktaki – mówił w Radiu VIA dr Mirosław Hajder, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Zdaniem „Gościa poranka” najgroźniejszymi atakami są ataki na systemy tzw. infrastruktury krytycznej, które są gwarantem bezpieczeństwa państwa. Jako przykład dr Hajder podał atak na Estonię sprzed kilku lat. W rezultacie państwo w przestrzeni internetowej przestało istnieć – nie działały strony rządowe, banki, radio, telewizja. W codziennym życiu postronnych osób szczególną aktywność cyberprzestępców daje zauważyć się w bankowości intrernetowej – powiedział nasz poranny gość.

Nasze internetowe konta bankowe powinniśmy chronić i stosować zabezpieczenia niczym w średniowiecznej twierdzy – mówił dr Hajder. Jego zdaniem przede wszystkim powinniśmy korzystać z legalnego oprogramowania i mieć ograniczone zaufanie do użytkowników w sieci.

Dr Mirosław Hajder podkreślał, że nasze konta mailowe czy konta w mediach społecznościowych mogą być celem do prowadzenia działalności dezinformacyjnej. Dlatego trzeba je zabezpieczać odpowiednimi hasłami.

Cyberbezpieczeństwu będzie poświęcony wykład przygotowany przez WSIiZ w Rzeszowie w ramach cyklu 'Przybij piątkę nauce” zatytułowany 'Cyberbezpieczeństwo – największe wyzwanie informatyki?”.

Wykład poprowadzi dr Mirosław Hajder, a odbędzie się dziś o godz. 18:00 na Facebooku WSIiZ oraz o godz. 19:00 na kanale YouTube WSIiZ.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska