1 lutego 2021

Od dziś będą mogły działać centra handlowe, muzea i galerie sztuki. Znikają godziny dla seniorów.

Jak wynika z szacunków Polskiej Rady Centrów Handlowych, obroty – z powodu trzykrotnego ograniczenia funkcjonowania obiektów handlowych w Polsce – spadły o ok. 30 mld zł. Dr Mirosław Kurek, ekonomista, wykładowca WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej mówił na naszej antenie, że to duże straty, ale uważa, że ta branża w porównaniu do innych, ma większe szanse na ich odrobienie.

Bez zmian pozostają reguły dotyczące hoteli, stoków narciarskich czy restauracji. Jednak wbrew obostrzeniom otwarcie drzwi dla gości zapowiadają restauratorzy. Wznowienie działalności, od 1 lutego zapowiadają także kluby fitness. Jak informuje Polska Federacja Fitness w całej Polsce ma się otworzyć ok. 1700 obiektów.

Nasz poranny gość odniósł się do pierwszych szacunkowych danych GUS dotyczących Produktu Krajowego Brutto. Wynika z nich, że Produkt Krajowy Brutto Polski w 2020 r. spadł o 2,8 proc. w porównaniu z 2019 rokiem. Dr Mirosław Kurek mówił w porannym programie Radia VIA, że to duży spadek w gospodarce porównywany ze spadkami w latach 90 XX w., choć uważa, że jest on niższy od zapowiadanych wcześniej spadków. Jego zdaniem niebezpieczne dla gospodarki mogą być spadki w inwestycjach w 2020 r. szacowane przez GUS na 8,4 procent. Na pytanie czy w 2021 r. można spodziewać się gospodarczego odbicia, nasz poranny gość powiedział, że jest ostrożny w prognozach. „Nie wiemy jak długo potrwa lockdown. Jak długo będziemy odczuwać tego skutki” – mówił dr Mirosław Kurek. 

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska