6 listopada 2020

Od soboty 7 listopada będą obowiązywać kolejne obostrzenia. Zamknięte będą galerie handlowe, kina, muzea, hotele, które działać będą tylko dla biznesu.

Przedstawiciele niektórych branż, jak np. restauratorzy, których restauracje zostały zamknięte już wcześniej protestują, mówiąc, że ten lokdown to dla nich katastrofa. Dr Władysława Jastrzębska, ekonomistka z Uniwersytetu Rzeszowskiego uważa, że ciągłe wypłacanie pieniędzy z budżetu może doprowadzić do katastrofy finansów publicznych. Dodała, że z powodu wydatków związanych z tarczą antykryzysową budżet państwa ma 109 miliardów deficytu. W związku z obecną sytuacją nie spodziewa się jednak mocnego tąpnięcia w gospodarce.

Dr Władysława Jastrzębska powiedziała na naszej antenie, że inflacja utrzymuje się na wyrównanym poziomie, choć klienci odczuwają podwyżki cen produktów. Dr Jastrzębska pytana o to czy możliwy jest całkowity lockdown powiedziała, że dziś wszystkie scenariusze są możliwe. Wszytko zależy od mobilizacji społecznej i to, czy uda nam się wyhamować pandemię. Dodała, że całkowite zamkniecie gospodarki z punktu widzenia konsumentów, przedsiębiorców i całej ekonomii przyniosłoby katastrofalne skutki.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska