23 kwietnia 2020

Koronawirus kosztuje polską gospodarkę ponad 2 mld zł strat dziennie. Tak wynika z wyliczeń Federacji Przedsiębiorców Polskich i Konfederacji Lewiatan.

Ekonomistka, dr Władysława Jastrzębska, wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego powiedziała na antenie Radia Via, że w odmrażaniu gospodarki dla przedsiębiorców będzie liczył się każdy dzień. Jak zaznaczyła, trzeba sobie jednak uświadomić, że wychodzenie z kryzysu będzie procesem długofalowym, a przedsiębiorcy już teraz powinni podejść elastycznie do swojego biznesu, bo kronawirus pozostanie z nami na kolejne miesiące.

Dr Jastrzebska dodała, że obecna sytuacja już przekłada się na wzrost cen, a konsumenci podwyżki odczują jeszcze bardziej w następnych tygodniach. Zdaniem ekonomistki najbardziej drożeć będzie żywność, bo oprócz sytuacji z pandemią dojdą czynniki związane np. z suszą.

Dr Władysława Jastrzębska uważa, że obecna sytuacja spowoduje powrót polityki ochrony produkcji i handlu krajowego. Tym bardziej, że jej zdaniem, nie należy oczekiwać od Unii Europejskiej wygospodarowania dodatkowych środków na ratowanie gospodarki ze względu na to, że w 2020 roku kończy się perspektywa finansowa, a pieniądze zostały przydzielone poszczególnym krajom. Można spodziewać się ewentualnie przesunięcia niektórych środków z poszczególnych instrumentów finansowych.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska