2 czerwca 2022

Jest drogo, będzie coraz drożej. Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja w maju osiągnęła poziom 13,9 proc.

W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny zwiększyły się o 1,7 proc. Najsilniej wzrastają ceny paliwa. W maju płaciliśmy za benzynę i olej napędowy o 35 proc. więcej niż przed rokiem i ponad 5 proc. więcej niż przed miesiącem. Dr Władysława Jastrzębska, ekonomistka, wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego mówiła na naszej antenie, że działania rządowe w celu obniżenia podatku Vat na paliwo mogą zostać przedłużone, ale nie spodziewa się, że będą to regulacje długofalowe.

Zdaniem ekonomistki inflacja nadal będzie rosła, co będzie miało przełożenie na wzrost cen żywności w najbliższych tygodniach. Spodziewać się należy także kolejnej podwyżki stóp procentowych, jako element walki z rosnącą inflacją.

Dr Władysława Jastrzębska odnosząc się do kwestii globalnych problemów żywnościowych, które są efektem wojny na Ukrainie, powiedziała, że Polska dobrze sobie radzi w zakresie zagospodarowania zbóż korzystając z własnych zapasów. Wypełnia także luki swoimi towarami np. w związku z brakiem oleju słonecznikowego pochodzącego z Ukrainy, polski rynek wypełnia się rodzimym olejem rzepakowym.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska