22 września 2018

Dzień Bez Samochodu kończy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Konkursy, wycieczki, rajdy czy spotkania z policją i strażą miejską. W stolicy Podkarpacia nie brakowało wydarzeń promujących korzystanie z innych środków transportu, które są bardziej przyjazne dla środowiska. Beata Michalak z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska mówi, że do powietrza z samochodów transportowane są znaczne ilości tlenków azotu i węglowodorów aromatycznych. Do tego pyły, które pochodzą ze spalin i ścierania opon. Wszystko to pogarsza jakość powietrza.  

W Rzeszowie Europejski Dzień Bez Samochodu odbędzie się za tydzień i potrwa dwa dni, od 28 do 29 września. Wówczas kierowcy, właściciele i współwłaściciele samochodów, którzy mają przy sobie dowód rejestracyjny i dokument tożsamości będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów autobusami komunikacji miejskiej. Związane jest to z 70-leciem komunikacji miejskiej w Rzeszowie. 

Jak dodaje Beata Michalak, Rzeszów nie należy do miast, gdzie powietrze jest bardzo zanieczyszczone, a miasto dba o to, a tabor miejski był środowisku przyjazny.

 

Zarząd Transportu Miejskiego zaplanował na lata 2016 – 2022 zakup 130 autobusów o najwyższych normach czystości spalin, w tym 10 autobusów elektrycznych.

W lipcu uruchomiono wypożyczalnię rowerów miejskich. Do dyspozycji mieszkańców jest 70 rowerów zwykłych, 30 elektrycznych oraz 20 skuterów. 

 

Agnieszka Radochońska-Kloc