11 lutego 2024

fot.ks. J. Oczkowicz

Kościół Katolicki obchodzi dzisiaj 32. Światowy Dzień Chorego.

Punktem centralnym obchodów  w diecezji rzeszowskiej była Msza św. w intencji ludzi chorych, ich opiekunów oraz całego personelu medycznego, odprawiona w Bazylice oo. Bernardynów w Rzeszowie.

Podczas homilii ordynariusz diecezji rzeszowskiej biskup Jan Wątroba przywołał postać człowieka trędowatego i niedawną epidemię koronawirusa. Jak mówił, w orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Chorego papież Franciszek przywołuje m.in bliskość jakiej potrzebuje chory . Biskup Wątroba przypomniał, że dzisiejszy dzień jest także pokłonem dla wszystkich osób, które są blisko chorych na co dzień.  

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest w uroczystość Matki Bożej z Lourdes. Został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 r. w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie.

W wielu kościołach, kaplicach szpitalnych odbywają się msze święte w intencji chorych i osób opiekujących się nimi, chorzy przystępują do sakramentu namaszczenia – będącego duchową pomocą umocnienia i uzdrowienia.

Sabina Nowak

Skip to content