10 lutego 2022

Dzikiej zwierzyny leśnej nie powinno dokarmiać się podczas łagodnych zim. Dokarmiać można jedynie ptaki. Mówił na naszej antenie Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. 11 lutego będziemy obchodzić Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej.

Nasz poranny gość powiedział, że z dostarczaniem pokarmu nie można przesadzać. Najważniejsze jest dokarmianie zwierzyny w warunkach ekstremalnych, podczas srogich zim, które mogą zagrażać ich życiu. Nie powinno się tego robić podczas łagodnych zim, ponieważ zwierzęta powinny radzić sobie same w zdobywaniu pokarmu. Leśnicy pozostawiają w lasach jedynie świeże gałęzie, żeby sarny i jelenie mogły je obgryzać bądź wystawiają tzw. lizawki z solą. Natomiast w Bieszczadach regularnie dokarmiane są żubry, by utrzymać populację występującą w tym rejonie.

Nasz poranny gość powiedział, że dokarmiać można ptaki, ponieważ niektóre gatunki jak np. sikorki mają utrudniony dostęp do naturalnego żeru. Można wysypywać ziarna zbóż, słonecznika w łupinach czy zawieszać słoninę bez soli. Edward Marszałek dodał, że nie należy wysypywać resztek pożywienia pochodzącego z naszych domów.

Edward Marszałek powiedział na naszej antenie, że mimo  dodatnich temperatur, jak na luty, zwierzęta w Bieszczadach nie obudziły się z zimowego snu. Niedźwiedzie śpią w swoich gawrach, choć z pewnością już niebawem będzie można zaobserwować pierwsze wędrówki niezimujących u nas ptaków.

Posłuchaj rozmowy tutaj

Małgorzata Oczoś-Błądzińska