5 stycznia 2021

Od 1 stycznia tego roku podróżnych przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii do Polski obowiązują zmiany limitów dotyczących wartości i ilości towarów przywożonych w bagażu osobistym oraz nowe zasady przewozu zwierząt.

Jest to związane z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Limity są uzależnione od tego, jakim transportem przekraczamy granicę – mówiła na naszej antenie Edyta Chabowska, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Z Wielkiej Brytanii do UE nie można wwozić mięsa, mleka ani produktów, które zawierają takie produkty. Prawo unijne zabrania także wprowadzania z Wielkiej Brytanii na obszar UE, niektórych roślin, produktów roślinnych. Jedynym wyjątkiem są banany, kokosy, daktyle, ananasy i duriany, ponieważ te owoce nie stanowią zagrożenia.

Zwierzęta domowe wwożone do UE będą musiały zostać przedstawione do kontroli w wyznaczonym punkcie wjazdu podróżnych. W przypadku przemieszczania zwierząt towarzyszących przywożonych z UE do Wielkiej Brytanii, wymagane jest aby były prawidłowo oznakowane, posiadały ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie, posiadały paszport UE.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska