30 września 2021

Powstała z połączenia urzędów skarbowych, kontroli skarbowej i izby celnej. Krajowa Administracja Skarbowa obchodzi swoje święto.

W ciągu pięciu lat, w wyniku reformy, instytucja ta przeszła wiele zmian organizacyjnych, zmienił się też sposób kontaktu z klientem i procedury kontroli podatkowej. Jak powiedziała w Radiu VIA Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie dziś klienci nie muszą przychodzić do urzędu skarbowego, jest to zazwyczaj kontakt zdalny, a wersyfikację zeznań podatkowych przedsiębiorców prowadzi się z wykorzystaniem nowoczesnych systemów informatycznych.

Tylko w pierwszej połowie tego roku w wyniku działań podkarpackich urzędów skarbowych wykryto nieprawidłowości na kwotę ponad 295 mln zł. Natomiast służba celna wykonując zadania związane z obsługą ruchu towarowego na granicy państwa obsłużyła około 220 tys. zgłoszeń celnych, a łączna wartość tworów, które przekroczyły granicę wyniosła 33 miliardy zł.

Na Podkarpaciu w strukturach administracji skarbowej pracuje ponad 3,3 tys. funkcjonariuszy, w tym tysiąc sto funkcjonariuszy izby celnej. O godz. 11 w Rzeszowie odbędą się główne uroczystości z okazji dnia KAS, podczas których zostaną wręczone odznaczenia, medale i awanse.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska