21 maja 2021

fot. WSIiZ

Kwestie podatkowe będą najbardziej odczuwalne przez społeczeństwo w Nowym Ładzie przedstawionym przez rząd– uważa dr Artur Chmaj, ekonomista z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

W porannym programie powiedział, że ok. 18 mln Polaków zapłaci mniejszy podatek, ale jak zaznaczył w gospodarce nie ma próżni, dlatego ktoś będzie te różnice musiał sfinansować. Ekonomista mówił w porannym programie, że zmiany podatkowe mogą odczuć samorządy, których dochody pochodzą z PIT-ów, co może wpłynąć na kondycję finansową jednostek samorządu terytorialnego. Dr Artur Chmaj powiedział także w Radiu Via, że zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. będzie korzystne zwłaszcza dla grupy osób najmniej zarabiających.

Ekonomista powiedział w Radiu VIA, że proponowane zniesienie tzw. umów śmieciowych może niekorzystnie wpłynąć na stabilność niektórych firm mocno doświadczonych w czasie pandemii, a zmiany mogą odczuć także ci, którzy będą chcieli sobie dorobić.

W kontekście propozycji zawartej w nowym programie społeczno-gospodarczym dla emerytów dr Artur Chmaj powiedział, że jesteśmy społeczeństwem starzejącym się i dlatego konieczna jest dłuższa aktywność zawodowa. Mówił, że za kilkadziesiąt lat grozi nam „wyrwa” w demografii, co oznacza że za około 30-40 lat na jednego pracującego Polaka będzie przypadać czterech emerytów do utrzymania. Żaden system emerytalny tego nie udźwignie, dlatego już dziś konieczne są zmiany – mówił ekonomista.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska