8 października 2021

Piknik Nauki EKSPLORACJE już tego weekendu w Rzeszowie. Trzy dni będą wypełnione atrakcyjnymi pokazami, warsztatami i ekspozycjami.

Wydarzenie rozpocznie Lotniczy Piątek w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej w Jasionce, organizowany pod hasłem „Dowiedz się, jak zostać pilotem!”. Od godz. 16 do 19 będzie można zwiedzać lotnicze hangary i poznać tajniki szkolenia na symulatorach lotu. Uczestnicy pikniku mogą skorzystać ze specjalnej linii autobusowej „OKL”, która będzie kursować za darmowo do Jasionki.

W sobotę z kolei organizatorzy zapraszają na moc wrażeń z nauką. Piknik odbędzie się w centrum Rzeszowa w pobliżu fontanny multimedialnej i rzeszowskiego Zamku. Program obejmuje pokazy, warsztaty i ekspozycje na stoiskach miasteczka namiotowego. Pojawią się samoloty, łaziki marsjańskie, modele anatomiczne i mikroskopy. Odbędą się także pokazy naukowe prowadzone przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik oraz projektu „Mądry Dzieciak’. Łącznie zaplanowanych jest ponad 50 wyjątkowych stoisk ekspozycyjnych – mówi Mirosław Ruszała ze Stowarzyszenia EKOSKOP, współorganizator pikniku.

Poprzez piknik chcemy pokazać, że nauka nie jest nudna, a nawet może być fascynująca – mówi Mirosław Ruszała.

EKSPLORACJE zakończy Medyczna Niedziela, której hasłem przewodnim będzie 'Poznaj siebie w skali mikro i makro!”. Odbędzie się w godz. 10:00-16:00 w budynku Zakładu Nauk o Człowieku Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Leszka Czarnego. Tam właśnie odbędą się warsztaty i wykłady z anatomii, fizjoterapii oraz zdrowego żywienia, zabawy dla dzieci oraz pomiary ciśnienia, poziomu glikemii i analiza składu ciała.

Piknik Eksploracje odbywa się dzięki współpracy dwóch uczelni regionu – Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza oraz organizacji pozarządowych – Stowarzyszenia WKOSKOP oraz Stowarzyszenia ExploRes.

Patronat nad wydarzeniem sprawuje Radio VIA

 

 

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska