12 lutego 2024

11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112.

Numer alarmowy 112, to system powiadamiania ratunkowego, funkcjonujący na terenie kraju, który składa się z 17 centrów powiadamiania ratunkowego. Zgłoszenia z numerów alarmowych 112 i 997 trafiają do operatorów numerów alarmowych zatrudnionych w centrach powiadamiania ratunkowego. Operatorzy przekazują drogą elektroniczną, wszystkie zebrane o zdarzeniu informacje do odpowiednich dyspozytorów Państwowej Straży Pożarnej i Policji, którzy decydują o zaangażowaniu odpowiednich jednostek.  W 2023 r. na numery alarmowe 112, 997 i 998 obsługiwane przez CPR w Rzeszowie wpłynęło ponad 800 tys. zgłoszeń, poinformowała wojewoda podkarpacki, Teresa Kubas- Hul.

 

Z CPR ściśle współpracuje straż pożarna, mówi nadbryg. Andrzej Babiec komendant Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

 

Jak wykazują statystyki ponad 50% zgłoszeń na numer alarmowy 112 trafia do policji, mówi zastępca komendanta wojewódzkiego Policji mł. insp. Jacek Juwa.

Wojewoda wręczy nagrodę za obywatelską postawę dziewczynce, która wezwała pomoc do osoby poszkodowanej to Małgosia z Sanoka.

Zrobiłam to bez chwili zastanowienia, ponieważ chodziło o ludzkie życie – mówi Małgosia.

 

Połączenie z numerem alarmowym 112 jest bezpłatne ze wszystkich sieci komórkowych i telefonów stacjonarnych.  Międzynarodowy numer alarmowy 112 wprowadzono do użycia na początku lat 90. poprzedniego stulecia. Obecnie funkcjonuje on w niemal sześćdziesięciu państwach.

W Polsce dyspozytorzy Centrów Powiadamiania Ratunkowego mogą kierować zgłoszenia do policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, TOPR, WOPR i służb kolejowych. Podczas średniego dyżuru pracownik odbiera około 140-stu połączeń od zgłaszających. 

 

 

Agnieszka Bojda

Skip to content