11 lutego 2021

11 lutego przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112, z tej okazji wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wręczyła wyróżnienia operatorom Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie. CPR w Rzeszowie jest jednym z 17 działających na terenie Polski

Operatorzy numeru alarmowego 112 odbierają zgłoszenia, analizują je pod względem ich zasadności, a następnie zweryfikowane zgłoszenia przekazują dyspozytorom właściwych służb ratunkowych, których zadaniem jest zadysponowanie sił i środków niezbędnych do prowadzenia działań. Wojewoda podkarpacki, Ewa Lenairt, powiedziała, że ważne jest to, aby popularyzować wiedzę na temat numeru alarmowego. 

 

Najczęstsze przykłady zgłoszeń niezasadnych to m.in. zgłoszenia od osób, które nie potrzebują pomocy, a chcą jedynie porozmawiać, mówi Krzysztof Bałchan, operator z CPR w Rzeszowie.

W ubiegłym roku operatorzy numerów alarmowych z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie obsłużyli prawie 40 tys. zgłoszeń. W kwietniu 2021 r. planowane jest przejęcie przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie obsługi numeru alarmowego 998 z terenu województwa podkarpackiego. Numer 112 jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej. Służy do wzywania pomocy w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia, mienia lub środowiska.

 

Agnieszka Bojda