15 września 2021

Rak prostaty to najczęstszy nowotwór złośliwy u mężczyzn. Co roku dochodzi do ok. 15 tys. nowych zachorowań. Wczesne wykrycie raka prostaty daje szanse na trwałe wyleczenie. Dziś obchodzimy Europejski Dzień Prostaty.

Dr n.med. Krzysztof Balawender, urolog z klinicznego oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego w Rzeszowie powiedział w porannym programie Radiu Via, że choroba jest bardzo podstępna, ponieważ przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Wczesne podjęcie leczenia daje szanse na pokonanie choroby – mówił nasz gość. Na badania profilaktyczne, przynajmniej raz w roku, powinni zgłaszać się mężczyźni, którzy ukończyli 50 rok życia. Młodsi panowie powinni zgłaszać się do urologa jeśli w rodzinie były przypadki zachorowań.

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie w najbliższą sobotę zaprasza do wczesnej diagnostyki raka gruczołu krokowego. Z bezpłatnych konsultacji z lekarzami urologami mogą skorzystać panowie od 45 r.ż. w przypadku stwierdzonego w najbliższej rodzinie nowotworu prostaty oraz mężczyźni po 50 r.ż.

Specjaliści Podkarpackiego Ośrodka Leczenia Raka Gruczołu Krokowego będą dostępni w przyszpitalnej poradni urologicznej przy ul. Szopena 2 w godz. 10:00 – 14:00. Dodatkowe informacje zainteresowani pacjenci mogą uzyskać pod numerami telefonów: 17 866 62 68 lub 880 333 328.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska