16 stycznia 2019

Higiena jamy ustnej dzieci i młodzieży na Podkarpaciu jest tragiczna. To efekt wizyty stomatologów, którzy specjalnym dentobusem odwiedzają miejscowości województwa i bada uzębienie małych pacjentów.

Mobilny gabinet stomatologiczny w trasę wyruszył w lipcu. Do końca roku dentyści udzielili ponad 2,5 tys. porad. Wyniki nie są najlepsze. Stomatolog Beata Adler-Ławińska, mówi, że w tym przypadku nie ma znaczenia czy jest to młodzież z większego miasta czy miasteczka.

Dzieci nie dbają o zęby, nie myją zębów i często jest to wina rodziców. Były przypadki, że u piętnastolatki do leczenia było aż 8 zębów. Zdarza się, że przy zębach mlecznych wyrastają zęby stałe, a rodzic nie ma czasu na to, aby pójść z dzieckiem do dentysty, i usunąć mleczaki. Nas ogranicza RODO i nie tak naprawdę mamy duże problemy, aby naprawić te zaniedbania.

Od czego należy rozpocząć dbanie o higienę jamy ustnej? –To przede wszystkim odpowiednie dobranie szczoteczki i pasty do zębów. – mówi stomatolog. Jak dodaje stomatolog, stan jamy ustnej jest kluczowy w ogólnym stanie zdrowia, ponieważ bakterie, które powstają w jamie ustnej są zabójcze dla całego organizmu.

Dentobus to w pełni wyposażony gabinet zabiegowy, który dociera do miejscowości, gdzie ma gabinetu stomatologicznego w szkole bądź w najbliższej okolicy.  – Dentobusy są jednym z trzech elementów planowanego nowego systemu medycyny szkolnej,   do którego zaliczamy szkolne gabinety zdrowotne prowadzone przez pielęgniarkę lub higienistkę szkolną ,szkolne gabinety dentystyczne zlokalizowane na terenie szkół.– mówi wojewoda podkarpacki Ewa Leniart

W okresie wakacyjnym dentobus odwiedzał między innymi kolonie. Od września w 90% jeździ do szkół, na umówione wcześniej wizyty. Po każdej wizycie sporządzana jest dla rodzica pisemna informacja z konkretnymi zaleceniami.

Robert Bugaj, dyrektor podkarpackiego oddziału NFZ mówi, że do końca roku w dentobusie wykonano świadczenia na kwotę ponad 125 tys. zł.

 

Pół roku temu w trasę po województwie wyruszył mobilny gabinet stomatologiczny. Oferta skierowana była do dzieci i młodzieży w ramach ogólnopolskiego programu walki z próchnicą. W nowocześnie wyposażonym Dentobusie przeprowadzane są badania bilansowe, oceniany stan uzębienia oraz leczenie stwierdzonych schorzeń. Koszty świadczeń są pokrywane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, w naszym regionie realizuje je Centrum Medyczne LUX MED.

Agnieszka Radochońska-Kloc