6 czerwca 2019

fot. Michał Mielniczuk

Podkarpacki festiwal, którego organizatorem jest Gmina Lubaczów zebrał najwięcej głosów w kategorii „Wydarzenie”, w plebiscycie zorganizowanym przez Muzeum Historii Polski oraz portal historia.org.pl.

Gratulacje organizatorom złożył marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Jak mówił, Festiwal nie obejmuje już jedynie gminy Lubaczów, bo w tym roku wydarzenia w ramach Dziedzictwa Kresów, będą odbywały się również w Przemyślu, czy Stalowej Woli.

Festiwal Dziedzictwa Kresów to jedna z większych imprez kulturalnych na Podkarpaciu. W programie kilkadziesiąt wydarzeń w kilkunastu miejscach, które spaja idea kultywowania pamięci o Kresach dawnej Rzeczypospolitej. –Takie wyróżnienie to dla nas ogromna nobilitacja – mówi wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel. – To także sygnał do jeszcze cięższej pracy nad budowaniem tego Festiwalu oraz tworzeniem odpowiednich warunków do jego organizacji. Chcielibyśmy, aby propagowanie wiedzy o dawnych Kresach Rzeczpospolitej miało głęboki sens i mogło się odbywać między innymi w postaci takich spotkań jak dzisiejsze z nauczycielami w Urzędzie Marszałkowskim. Chcemy docierać nie tylko do środowisk zainteresowanych tym tematem, ale również do nauczycieli, a za ich pośrednictwem do młodych ludzi. Chcemy, by Festiwal był miejscem, gdzie spotykają się ludzie zainteresowani Kresami i integrującym środowiska działające na rzecz Kresowiaków.

Jak dodaje Wiesław Kapel, organizatorzy z roku na rok poszerzają program festiwalu i szukają nowych partnerów do współpracy.

W ramach wydarzeń poprzedzających tegoroczny Festiwal Dziedzictwa Kresów w Rzeszowie odbywa się cykl spotkań  w ramach programu „Kultura pamięci o dawnych Kresach”. Atrakcją dla mieszkańców Rzeszowa było m.in. „Miasteczko Ziemi Lubaczowskiej” na placu przed Urzędem Marszałkowskim. Wcześniej można było porozmawiać o dawnych Kresach i tym jak funkcjonują w świadomości narodowej, odbyło się spotkanie szkoleniowe dla nauczycieli dotyczące popularyzowania polskiego dziedzictwa kulturowego wschodnich ziem dawnej RP.

Jeszcze dziś (6.06.) o godzinie 18:00 w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie odbędzie się spotkanie z cyklu „Kultura pamięci o dawnych Kresach”.

 

Festiwal odbędzie się od 24 lipca do 4 sierpnia. Od 2016 roku współorganizatorem Festiwalu Dziedzictwa Kresów pozostaje Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz wojewódzkie instytucje kultury na czele z Centrum Kulturalnym w Przemyślu.

 

Agnieszka Radochońska-Kloc