5 czerwca 2019

Po raz 3 w Rzeszowie odbędzie się Festiwal Wyczytanej Książki. Wydarzenie organizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Wszelkie akcje odbędą się zarówno w siedzibie biblioteki przy ul. Sokoła, jak i w jej agendach, bo wydarzenie kierowane jest do osób w każdym wieku.

Festiwal Wyczytanej Książki obejmuje działania dotyczące aktywnej promocji literatury i czytelnictwa oraz takie, których istotą jest współtworzenie kultury. Chodzi po prostu o rozbudzenie potrzeb kulturalnych i kształtowanie nawyków korzystania z dzieł literackich. A wszystko rozpoczęła końcem maja akcja bookcrossingowa.

Zostawialiśmy książki w różnych miejscach miasta, tych najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców. Darowaliśmy książki wycofane z naszej biblioteki oraz materiały informacyjne o zbliżającym się Festiwalu. To bardzo ciekawa forma promocji biblioteki, nie narzucamy się, ale dyskretnie podpowiadamy, że warto nas odwiedzić – mówi Barbara Chmura, dyrektor biblioteki. Jak dodaje, celem biblioteki jest wychodzenie z książką na zewnątrz, do przestrzeni miejskiej, dlatego tak właśnie zaplanowaliśmy Festiwal Wyczytanej Książki. Chcemy trafić do osób w każdym wieku.

Dlatego WiMBP przygotowała spotkania autorskie zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Cały program został podzielony na bloki tematyczne. SPOTKANIE Z PISARZEM I JEGO BIBLIOTECZKĄ- Gośćmi Festiwalu będą: Wojciech Chmielarz, Anna Cieplak, Marek Bieńczyk, Hanna Cygler oraz Marcin Wroński. Dzieci również spotkają się ze swoimi ulubionymi autorami: Justyną Bednarek, Marcinem Pałaszem i Anną Kańtoch, LITERACKI BOHATER – konkurs dla dzieci na najciekawszą stylizację inspirowaną ulubioną bajką, PODCHODY ZA KSIĄŻKĄ, czyli gra miejska, BAJKA NA DOBRANOC czytana przez Henryka Hryniewickiego, aktora Teatru Maska, KSIĄŻKA I KUCHNIA to warsztaty kulinarne, spotkania międzypokoleniowe to POCZYTAJ MI BABCIU, POCZYTAJ MI DZIADKU.

Festiwal potrwa 4 dni, a  jego zwieńczeniem będzie Rodzinny Piknik w Bibliotece przy ul. sokoła, który odbędzie się 15 czerwca.

Agnieszka Radochońska-Kloc